Çapraz Trakya AB Projesinin Edirne Etkinliği Gerçekleştirildi
Anasayfa Haberler Anasayfa
m

Çapraz Trakya AB Projesinin Edirne Etkinliği Gerçekleştirildi

"Cross-Thrace Connection”

CB005.2.21.063

“Çapraz Trakya Bağlantısı” Projesi

Ref. No: CB005.2.21.063

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Liderliğinde, Bulgaristan - Bölgesel Tarih Müzesi - Haskovo  ve Bulgaristan "Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı" Derneği Partnerliğinde yürütmekte olduğumuz Avrupa Birliği - Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı CB005.2.21.063 referans numaralı ve "Cross-Thrace Connection”/ “Çapraz Trakya Bağlantısı” isimli projemizin ikinci tanıtım etkinliği “SELİMİYE ve ÜÇ ŞEREFELİ CAMİ,  Edirne – ESKİ VE SONSUZ / ANCIENT AND ETERNAL22.09.2021 tarihinde Edirne’de, sanatsal gösteriler eşliğinde gerçekleştirilmiştir.

Faaliyet kapsamında, İlk olarak Selimiye Camii Bahçesi’nde ve ardından Üç Şerefeli Cami Bahçesinde, Uzman Konuşmacılar caminin tarihi ve mimari özellikleri ve Edirne hakkında bilgi sunmuş,  Edirne Belediyesi Bando Takımı gösterisi, Edirne yöresi halk oyunları,  “Aşuk ile Maşuk” orta oyunu, Klasik Müzik konseri, Edirneli yazarlardan kitap tanıtımları Edirne Kırmızısı-Sabriye CEMBOLUK ve Franny’ye Söyleme –Çiğdem DÖNERTAŞ, yerel el sanatlarından “Mis Sabunu” ve “Edirne Süpürgesi” yapımı,  Modern Dans - Tango gösterileri ve birçok bölgesel halk oyunları sahnelenerek, Edirne’yi ziyaret edenler tarafından ilgiyle izlenmiştir.

Proje kapsamında oluşturulmuş olan CBS platformunda 3 boyutlu modeller olarak yer alan 4 yerden olan Edirne Selimiye Camii ve Üç Şerefeli Cami’nin tanıtımı için, Edirne bölgesinde Kadim ve Ebedi tanıtım etkinliği ile, yerli ve yabancı birçok ziyaretçi, geçmişin ruhunu, kültür ve sanatın etkisini  taşıyan gösteriler ile keşfetme şansına sahip olmuştur.

 “ESKİ VE SONSUZ / ANCIENT AND ETERNAL” etkinlikleri ile; Haskovo ve Keşan/Edirne bölgelerinde tarihi miras değerlerinin korunması ve tanıtılmasına dikkat çekilmektedir.

Bu yayın CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Keşan Ticaret ve Sanayi Odası sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliğinin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.

“Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.”

 

Paylaş