Coğrafi işaret yolundaki Çeribaşı Kirazı'nın ilk hasadı yapıldı
Anasayfa Haberler Anasayfa
m

Coğrafi işaret yolundaki Çeribaşı Kirazı'nın ilk hasadı yapıldı

Enez’in Çeribaşı köyü ile özdeşleşen kirazın hasadı, dün düzenlenen törenle başlarken, hasatta konuşan Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Trakya Üniversitesi ve TRAKYAKA işbirliğinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na coğrafi işaret başvurusu yapacaklarını söyledi.

Saat 14.30 sıralarında, Çeribaşı köyündeki bir kiraz bahçesinde başlayan hasada; Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer, Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Çeribaşı köyü Muhtarı Tezcan Meriç, Enez Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yasin Savuk, Enez Esnaf Odası Başkanı İzzet Savuran ile üreticiler katıldı.

Tuncer: “Çeribaşı kirazını yediğimde farklı olduğunu ben de hissettim”

Hasatta konuşma yapan Tuncer, Çeribaşı köyünün en önemli özelliğinin, kiraz bahçeleri olduğunun altını çizerek, “Çeribaşı kirazını yediğimde farklı olduğunu ben de hissettim. Değişik bir aroması var. Bu da ikliminden ve toprağından kaynaklanıyor. Böylece de talep çok oluyor. Çeribaşı köyü bu anlamda gurur duyduğumuz köylerimizden. Kirazımız dalından indiği gibi alıcı buluyor. Hasada başlayan çiftçimizin bu mutlu gününde yanında olmaktan bizler de mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Meriç: “Yani nüfusumuz küçük ama yaptığımız iş büyük”

Tezcan Meriç ise kirazın Çeribaşı için önemli bir mazisi olduğunu ifade ederek, “Malımız çok kaliteli. Bu nedenle Avrupa’nın birçok ülkesinden talep alıyor. Türkiye’nin en iyi kiraz yetişen 3 bölgesinden biri Çeribaşı köyüdür. Şuanda Keşan TSO’nun desteği ile patentini almak için çalışıyoruz. Şuanda yaklaşık 500 dönümlük alanda ekili olan kirazı, bin dönüme çıkartmayı hedefliyoruz. Şuanda 10 ile 15 TL arasında ihracat yapan firmalar tarafından alıcı buluyor. Firmalar da yaklaşık 8 ülkeye ihraç ediyor. 200 nüfuslu köyümüzde şuan, hasatta 300 kişiye istihdam sağlıyoruz. İşçilerimiz çevre köylerimizden geliyor. Yani nüfusumuz küçük ama yaptığımız iş büyük.” diye konuştu.

Günenç: “Kiraz serüveni 16 yıl önce başladı”

Belediye Başkanı Günenç ise Çeribaşı köyünde kiraz macerasının yaklaşık 16 yıl önce başladığını bildirerek, şunları söyledi; “Çeribaşı kirazı şuanda Enez’in değerlerinden biri oldu. Bizim tek eksiğimiz, marka tesciliydi. Bu konuda da Keşan TSO çalışma başlattı. Kiraz ile ilgili olarak bir festival düşünüyoruz. Tekirdağ’da olduğu gibi burada da bir festival olabilir.”

Şapçı: “Çeribaşı, Almanya, Hollanda, İngiltere, Fransa, Yunanistan ve Rusya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine kiraz ihracı yapıyor”

Çeribaşı kirazının bölgeye kattığı üretim ve ekonomik değerin altını çizen Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı da, “Bugün bölgemizde bulunan Enez’e bağlı Çeribaşı köyünde kiraz hasatının ilk günü, bizlerde Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak üreticilerimizin bu önemli günlerinde yanında olarak onlara hayırlı ve bereketli hasatlar temennisinde bulunmak için buradayız. Yakın zamanda bir dünya markasına dönüşecek olan çeribaşı kirazının hikâyesi 2006 yılında 3 dönümlük bir bahçe ekimi ile başladı. Çeribaşı’lıların kiraz üretimine olan ilgisi her geçen gün artıyor ve buna bağlı olarak ekim alanları da hızla büyüyor. Bu yıl ekim alanları çeribaşı köyü başta olmak üzere enez’deki diğer köylerimiz ile birlikte toplamda 500 dönümün üzerine ulaşmış, 25 bin dikili meyve ağacı ile bu ekim alanlarımızda yüzlerce kişiye iş imkânı sağlıyor. Bu nedenle sektörün istihdama sağladığı katkı da bölgemiz ekonomisi için memnun edici durumda. Meyvecilikte Trakya’ya örnek olan Çeribaşı kiraz’ımız lezzet, kalite ve benzersizlik olarak ülkemizde ilk 3’te yer almaktadır. Çeribaşı köyümüz Trakya genelinde örnek ihracat yapan köylerden biri olup, Almanya, Hollanda, İngiltere, Fransa, Yunanistan ve Rusya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine kiraz ihracı yapıyor, ülkemiz ve bölgemiz ekonomisinde katma değer yaratarak, tüm kırsal alanlarda üreticilerimize rol model oluyor.” şeklinde konuştu.

“Türk Patent ve Marka Kurumuna Coğrafi İşaret başvurusunda bulunacağız”

Çeribaşı kirazının markalaşma çalışması hakkında bilgi de veren Şapçı, şunları kaydetti; “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Trakya Kalkınma Ajansı ve Trakya Üniversitesi ile işbirliğinde Çeribaşı kirazımızın kimyasal ve fiziksel analizlerini yaparak, Türk Patent ve Marka Kurumuna Coğrafi İşaret başvurusunda bulunacağız. Çeribaşı kirazımızın coğrafi işaretini tescilleyerek dünya markası olması yolunda üretim, istihdam, yatırım, markalaşma, pazarlama ve tanıtım için tüm çalışmaları odamız olarak yapacağız. Coğrafyamıza yeni değerler kazandırmak, geleceğe miras bırakmak ve bölgemiz ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm üreticilerimizin her zaman yanındayız.”

Savuran: “Çeribaşı’nın Osmanlı döneminde meyve bahçesi olduğu söyleniyor”

Esnaf Odası Başkanı Savuran da, uluslar arasında tanınır bir bölge olmaya başladıklarını bildirerek, Çeribaşı ile ilgili şunları söyledi; “Çeribaşı’nın Osmanlı döneminde meyve bahçesi olduğu söyleniyor. Biz de buna inanıyoruz. Buradaki iklimin ürün yetişmesine uygun olduğu tespit edildi. Getirisi de iyi bir ürün. Biz de bu anlamda üreticimizi desteklemeye çalışıyoruz.” Yapılan bu konuşmaların ardından katılımcılar da kiraz hasadına katıldı.

 

Paylaş