İnceoğlu; Madencilik sektörü Türkiye’nin diğer kesimlerini etkileyip yönlendiren sektörlerden biridir
Anasayfa Haberler Anasayfa
m

İnceoğlu; Madencilik sektörü Türkiye’nin diğer kesimlerini etkileyip yönlendiren sektörlerden biridir

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi Önder İnceoğlu Madencilik Sektörü ile ilgili alınan tedbirler hakkında açıklamada bulundu.

Keşan TSO Meclis Üyesi ve Karakaya Madencilik Şirket sahibi olan Önder İnceoğlu Taş Ocakçılığı yaptığını belirterek, Madenciliğin enerji, imalat ve inşaat sektörleri başta olmak üzere pek çok sektöre ham madde tedarik eden stratejik bir sektör olduğunu kaydetti. Korona virüs salgını süresince madencilik sektörünün korunması ve desteklenmesinin diğer sektörlerdeki üretimin devamı adına da önemli bir rol üstlendiğini belirten İnceoğlu; Madencilik Sektörünün sahip olduğu yüksek katma değer ve istihdam kapasitesiyle üreten ve üreterek büyüyen Türkiye’nin diğer kesimlerini etkileyip yönlendiren sektörlerden biridir. Kovid-19 salgını süresince yerli üretimin desteklenmesi ve istihdamın korunması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız tarafından madencilik sektörüne yönelik özel tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda madencilik sektörüne yönelik alınan başlıca tedbirler şu şekildedir;

1. Madencilerin Nisan ayı sonuna kadar vermeleri gereken inceleme raporu, arama projesi, faaliyet raporu, işletme projesi gibi beyanları ertelenerek 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı.

2. Mali yükümlülüklerden devlet hakkı ve ruhsat bedellerinin ödeme süreleri 28 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi.

3. 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ve Malatya illerinde meydana gelen deprem felaketinden dolayı bu iller kapsamında doğrudan etkilenen maden ruhsat sahipleri ve rödovansçıların da vermeleri gereken rapor, proje gibi beyanları da 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı. Ayrıca yapmaları gereken devlet hakkı ve ruhsat bedeli ödemeleri de 28 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Paylaş