Keşan TSO tarafından yürütülen Alternatif Turizm Çeşitleri Avrupa Birliği Projesi'nin Kapanış Toplantısı Yapıldı
Anasayfa Haberler Anasayfa
m

Keşan TSO tarafından yürütülen Alternatif Turizm Çeşitleri Avrupa Birliği Projesi'nin Kapanış Toplantısı Yapıldı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) ve Bulgaristan Burgas CCI (Ticaret ve Sanayi Odası) ortaklığında gerçekleştirilen PD.02.29.138/31.08.2020 sözleşme numaralı Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı kapsamında, CB005.2.22.010 numaralı Alternatif Turizm Çeşitleri Avrupa Birliği Projesi’nin kapanış toplantısı 24 Ağustos 2020 tarihinde yapıldı.

Bulgaristan – Burgas’da açılış ve tanıtım toplantısıyla başlayan Keşan TSO ve Bur­gas CCI ortaklığında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamın­da yürütülen, Hamzadere ve Burgas Bölgelerinin karşılıklı olarak tanıtılması ve turizm faaliyetlerinin kıyaslanarak Alternatif Turizm Çeşitlerinin ortaya konulması amaçlanan projede belirlenen 12 ayın sonuna gelinirken, projenin kapanışıyla ilgili Keşan TSO Konferans Salonu'nda toplantı yapıldı. Saat 16.00 sıralarında başlayan toplantıya; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Kadir Mutaf ve Murat Arıkan, Burgas CCI Başkanı Todor Demirkov ile projede yer alan Bulgaristan ve Türkiye heyeti katıldı.

Özkaya: "Uzun vadede sizlerle birlikte yeniden çalışmayı umuyoruz"

Keşan TSO Akreditasyon Sorumlusu Kadir Can Tunç'un sunduğu toplantıda konuşan Orkun Özkaya, projenin kapanış toplantısında bir araya geldiklerini dile getirerek, "Proje boyunca her iki tarafta güzel dostluklar edinildi. Uzun vadede sizlerle birlikte yeniden çalışmayı umuyoruz. Aynı zamanda yeniden seçilen Burgas CCI Başkanı Todor Demirkov'u da yeniden başkan seçildiği için tebrik ederim. Umarım 2 oda birlikte, işbirliği içerisinde projeler üretmeye devam eder. Bizler kardeş odalarız. İşbirliğimizin devam etmesini temenni eder, projeye katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür ederim." dedi.

Demirkov: "Projeyle birlikte Keşan, Burgas'da sevilen ve tanınan bir şehir oldu"

Daha sonra söz akan Todor Demirkov, proje ortağı Keşan TSO heyetine teşekkür ederek, projeyi başarı ile tamamladıklarını söyledi. Karşılıklı olarak çok iyi bir ilişki geliştirdiklerinin altını çizen Demirkov, "Geliştirdiğimiz ilişki ve elde ettiğimiz başarılı proje için çok mutluyum. Bugüne kadar yapılan ve yapılacak projeler için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Projeyle birlikte Keşan, Burgas'da sevilen ve tanınan bir şehir oldu. Umarım gelecekte de güzel projeler ile işbirliğimiz devam eder." diye konuştu.

Arıkan: "Yeniden seçilen Todor Demirkov'dan yeni dönemde ilk AB projesini yine birlikte yapma sözü alalım istiyoruz"

Toplantının devamında konuşan Murat Arıkan, proje heyetini yaklaşık 1,5 yıl önce Keşan'da ağırladıklarını belirterek, "Burgas ile keyifli bir işbirliği yaptık. Ancak COVİD-19 proje aşamasındaki şanssızlığımız oldu. Yine de bu zorlu süreçte projemizi başarı ile tamamladık. Keşan TSO ve Burgas CCI kardeş odalar. Yeniden seçilen Todor Demirkov'dan yeni dönemde ilk AB projesini yine birlikte yapma sözü alalım istiyoruz. En kısa sürede yeniden görüşmek üzere." şeklinde konuştu.

Mutaf: "Burgas da Keşan'a olumlu anılan bir şehir oldu"

Arıkan'ın ardından söz alan Kadir Mutaf, yaklaşık 1,5 yıl önce başlattıkları projenin kapanış toplantısında yeniden bir araya geldiklerini belirterek şunları söyledi; "Burgas CCI Başkanı Sayın Todor Demirkov'un bölgemizin Burgas'da olumlu anılması yönündeki sözleri bizleri mutlu etti. Aynı şekilde Burgas da Keşan'a olumlu anılan bir şehir oldu. İşbirliğimizin olumlu olacağını düşünüyorum. İlişkilerimizin gelişmesi, bölgelerimizin ekonomileri açısından da önemli. Projeye katkı veren her iki tarafa da teşekkür ederim. Yeni bir başarılı projeyle tekrar buluşmak dilerim."

Güler: "Alternatif deneyimler kazanmak isteyen dünyaya örnek olduğunu düşünüyorum"

Yapılan konuşmaların ardından, proje kapsamında Türkiye ve Burgas ile ilgili hazırlanan sunumların katılımcılara sunulmasına geçildi. Toplantının bu bölümünde sunuma ilk olarak Trakya Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Emel Gönenç Güler başladı. Projenin, tüm paydaşları bir araya getirdiğini ifade eden Güler, proje kapsamında hazırladığı sunumu paylaştı. Keşan'da gezip görülebilecek yerler, mekanlar, müze ve tarihi yerler, Saros Körfezi kıyılarında elde ettiği bilgi ile görüntülere sunumunda yer veren Emel Gönenç Güler, "Bölge, Anadolu'dan Avrupa'ya açılan çok önemli bir kapı. 70 km sahil şeridi olan ve Mavi Bayrak gibi bölgeyi önde tutan birçok önemi var. Keşan'da tarihi bir yapı olan Hersekzade Ahmet Paşa Camii dikkat çeken yapılardan biri. Ayrıca bölgedeki birçok köy ve beldenin kendisine has bazı özellikleri var. Yenimuhacir Beldesi'nde yıllardır yapılan bir Keşkek Festivali, kültürel bir miras olarak karşımıza çıkıyor. Yine bölgeyle anılan satır et ile yerel yönetimlerin de desteklediği yöresel ürünlerin sunulduğu İzzeti İkram ile lokal pazar mevcut. Çamlıca Köyü'nde yapılan Bocuk Gecesi etkinliği ise ayrı bir kültür. Bölgenin turizmini sağlayan Saros Körfezi'ndeki koylarda farklı özellikler var. Yine Enez'deki tarihi kalıntılar, bölgenin kültürel mirasına katkı sağlıyor. Yapılan projeler ile birlikte karşılıklı kültür paylaşımı yaşanmasını sağlıyoruz. Bunun da alternatif deneyimler kazanmak isteyen dünyaya örnek olduğunu düşünüyorum. Umarım bir sonraki projede yeniden birlikte çalışmalar yürütürüz." şeklinde konuştu.

Enilova: "Proje kapsamında rotamızı hazırladık"

Toplantının devamında, Sonya Enilova sunumunu gerçekleştirmeye başladı. Burgas şehrindeki kültürel, tarihi değerler ve güzellikler ile lezzetlerin yanı sıra, bölgeye sınırı bulunan Kırklareli'nde, Edirne, Keşan, Uzunköprü, İpsala, Enez'de proje kapsamında elde edilen verilerin yer aldığı sunumu katılımcılar ile paylaşan Enilova, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 sürecinin, kendilerine küçük yerlerin nasıl kaldırılacağını öğrettiğini söyledi. Kırklareli'ndeki Dupnisa Mağrası'nın, Bulgaristan vatandaşları tarafından ziyaret edilen en önemli noktalardan biri olduğunu da kaydeden Sonya Enilova, "Proje kapsamında rotamızı hazırladık. Buna göre turizmle ilgilenen firmalar, bu rotadan faydalanabilirler." derken, proje kapsamında hazırladığı kısa filmi katılımcılara sunduktan sonra sunumunu sonlandırdı. Toplantı, Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin'in, projenin önemine dikkat çeken konuşmasının ardından sona erdi.

Bu yayın CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan In­terreg-IPA Bulgaristan-Tür­kiye SÖİ Programı aracılığıy­la Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Keşan Ticar­et ve Sanayi Odası sorumlu­luğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliğinin veya Pro­gramın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşler­ini yansıtmak için alıntılana­maz. Projeye, Interreg-IPA Bul­garistan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.

Paylaş